Ana Sayfaya Dönüş
IKSV havlu attı, SİYAD kroki
28 Nisan 2012


27 Nisan'da Emek sinemasının geleceği konusunda Kadir Has üniversitesi'nde nasıl yapmalı paneli düzenlendi. Bu iki seneden uzun süreçteki ne yazık ki Emekseverlerin düzenlediği ve geleceği konuşacağı sadece ilk toplantıydı! Panelde IKSV, SIYAD ve Mimarlar Odasından uzmanlar konuştu!.

Son aylarda önemli gelişmeler oluyordu. Emekseverlerin yoğun çabası sonucu, kültür bakanı ilk kez Emek'in restorasyonla korunmasından bahsetmiş, AVM içinden girmeyi tercih etmem demişti.
İki yıl önce IKSV'nin telefonlarına bile çıkmayan, sinemaseverlere neredeyse iki yıl hiç açıklama yapmayan Kamer inşaat'ın ortağı Turkmall'un CEO'su Levent Eyüboğlu, mahkemeden yıkım izni niteliğindeki karar 5 ay önce çıkmasına rağmen değişmez dediği projesini son 23 gün içinde 2. kez değiştirmiş, koyun pazarlığına başlamıştı.

Ve ilk kez Emek sinemasının geleceği bir toplantıda konuşulacaktı 27 Nisan'da.

Ilk felaket hafta içi, iş saatinde olmasıydı toplantının. Toplantıya gittim, işte büyük fiyaskonun notları:

"Hafta başında bana gelen mesajı size iletmiştim. O toplantıdan şimdi geldim. Özetle, duyuruda ismi bulunan IKSV müdürü Görgün Taner gelmedi, gelen film festivali yonetmeni Azize Tan da umudum yok dedi.

Bu aşamada böyle bir durum tabii çok tuhaftı, çünkü çok önemli ve olumlu gelismeler olmustu son birkaç ayda sitede okudunuz.

Katilim yok denecek kadar azdı. Konuşmacılar hazırlıksızdı. SİYAD yoktu. Tam bir fiyaskoydu, samimiyetsiz bir toplantıydı.

Ben bunu tatsız buluyorum, ben çekiliyorum dersin herkesin haberi olur, bu sekilde olması çirkindi.

Yani bir anda 2 yıl öncesi suskunluk haline geri donduler.

Bundan sonrası görüldüğü kadarıyla Emekseverlere kalıyor, bilmiyorum tabii SIYAD vazgeçti mi ama IKSV havlu attı."

İkide bir umutsuzluk mesajı verenler bir de twitter'a girsinler.

Bir kez daha kurumların organizasyon eksikliğini, hazırlıksızlığını gördük. Bugüne kadar Emek için karda çamurda binlerce Emeksever yürüdü, her gün twitler atıyor, bloglar yazıyoruz, Emek için şarkı bestelendi, kısa filmler çekiliyor. Herkes gönüllü emek veriyor. Emek'i yaşatma mücadelesini Emekseverler, sinemaseverler her gün devam ettiriyor.

Ama bu, bu nedir?

Emek'i sadece samimiyetsizlik yıkar!

Mehmet Kurtkaya