Ana Sayfaya Dönüş
Proje değişti, koyun pazarlığı başladı!
24 Nisan 2012


İki yıl önce IKSV'nin telefonlarına bile çıkmayan, sinemaseverlere neredeyse iki yıl hiç açıklama yapmayan Kamer inşaat'ın ortağı Turkmall'un CEO'su Levent Eyüboğlu değişmez dediği projesini son 23 gün içinde 2. kez değiştirdi!

22 Nisan'daki son açıklaması ile bir de tiyatro ilave edeceğiz diyerek koyun pazarlığı mı, işportacının dikiş setini alana bir kalem hediye etmesi taktiği mi tam anlaşılamayan bir süreç başladı.

Yine de bu gelişme hepimizin, tüm Emekseverlerin kararlı mücadelesi sonucudur. Aynı kararlılıkla aşağıdaki soruları sorarak Emek'i yıkımdan kurtaracağız.

Üçüncü taraflar veya bilirkişi filan değil, bizzat yıkım projesinin sahibi şirket, ardından proje mimarı Emek sinemasının yerinde korunabileceğini bir teknik engel olmadığını açıkladığına göre:

1. Neden kamu elindeki eşsiz, tarihi mücevheri verip, çakmasını alsın?

2. Türkiye'de sinema piyasa filmlerin tekelci hakimiyetinde iken, AFM/Cinebonus'un sinema gösterim tekeli olmasına ramak kalmışken, kar çamur demeden defalarca yürüyen binlerce sinemaseverin, değerli sinemacı ve oyuncuların, Türkiye'nin sinema alanında en köklü kurumları SIYAD ve IKSV'nin iradesini hiçe sayan bir inşaat şirketi mi Türk sinemasının kalan bağımsız kısmını yönetecek, kültür sanat politikalarımızı belirleyecek?

3- Kamu maliyesini kamu rantı peşindeki inşaat şirketleri mi denetlemeye başladı? Eğer konu zararsa, bu mantıkla onyıllarca zarar eden Topkapı sarayının, kurulduğu günden beri zarar eden Kültür bakanlığının da kapanması gerekmez mi? Sağlık bakanlığı zarar ediyor diye devlet hastanelerini kapatıp alışveriş merkezi mi yapacağız? Bunu kim kabul eder?

4- Kamer İnşaat ortağı Turkmall inşaata kaç para harcamayı planladığını aylardır anlatıyor da neden hala Emek sinemasını içinde bulunduran Serkldoryan için devlete ne kira vereceğini açıklamıyor?

Bu soruları holding medyası ve Cumhuriyet gibi adeta inşaat şirketi reklamı yapan gazeteler sormuyor. Biz Twitter'da, bloglarda sorarak Emek sinemasını yıkımdan kurtaracağız. Emek Film Merkezi ile Türk ve dünya sinema sanatına ve bağımsız sinemasına önemli bir merkez hediye edebiliriz! 27 Nisan'daki panelde Mimarlar Odası, SIYAD ve IKSV'den uzmanlar konuşuyor!

Yaşatacağız!

Mehmet Kurtkaya