Ana Sayfaya Dönüş
Twitter, Twitter, Twitter
2 Haziran 2012


Facebook sayfamız Mayıs ayında hackledi, bir sayfa yöneticisinin ilgisizliği ve hatası nedeniyle. Yeni bir hackeleme türü var, sayfayı hackleyen alakasız, maksatlı veya konuyla ilgili ama suya sabuna dokunmayan duyurular yapıyor, aynı medyamız gibi! Eleştirel düşünceden yoksun, pasif Facebook kullanıcıları da anlamıyor.

Ilk kez bunu yıllar önce Facebook'ta bir Atatürk sayfası hacklendiğinde görmüştüm. Atatürk'ün emperyalizme karşı oluşuyla, devrimleriyle ilgili bilgileri güncel gelişmelere bağladığı duyurular yapan, yüzbinlerce kullanıcısı olan sayfa bir anda "Atam Atam sen kalk ben yatam" tipinde şekilci, manasız mesajlarla dolmuştu. Ve tabii Facebook Atatürkçüsü çoğunluk ta hiç farketmemişti.

Sonuçta pek çok kişinin ilgisi Facebook'ta beğen tuşuna basmakla sınırlı, aklı da küresel sermaye medyasının elinde!

Aynı şey 2012 Mayıs'ta Emek Sinemasını Yaşatalım sayfasında yaşandı, kimse duyuruların geçmiş yıllara göre ilgisizliğini, hatta belki de maksatlı oluşunu farketmedi bile. 2012 Ocak'taki tamamen yanlış yorumlanmış ve alakasız haber ve yazı linkleri de bir sayfa yöneticisinin Facebook Emekseveri olmasından kaynaklı.

Facebook sayfamızı güncellemeyeceğiz çünkü sonuçta sitemizde Emek sinemasını yaşatmak için tüm bilgiler ve TURKMALL ve AKP'ye basının sormadığı ve sorulması gereken tüm sorular zaten var!

Twitter Facebook'tan çok daha önemli çünkü daha katılımcı.

Propaganda, yanıltma ve gerçekleri saklama konusunda uzman olan medyanın haricinde bilgi ve fikir alışverişi için Twitter en ideali. Üstelik bir hesap hacklense binlerce Emeksever twitlerinde emek sineması kelimesini eksiz ve tam olarak kullanarak (twitte Emek yerine tam olarak Emek sineması yazarak ve kelimelere hiçbir ek kullanmadan) veya #emeknobeti etiketiyle bilgi paylaşmaya devam edebilir. Emekseverler, Fenerbahçeliler gibi birbirini takip etmeli.

Özellikle iyi bir sunucu şirketi (hosting) kullanılıyorsa, websiteleri hacking karşısında daha güvenli çünkü veriler yedeklendiğinden dolayı kaybolmuyor, hesap kolaylıkla geri alınabiliyor ve hackinge karşı teknik bilgiler kayıt altında.

Sitemizin asıl önemi Emek sinemaını yaşatmak için gerekli tüm bilgileri içinde bulundurması!

Mehmet Kurtkaya