Ana Sayfaya Dönüş

Istanbul'da Bütün Sene Bağımsız Film Seyredebileceğiniz Mekanlar!
2 Mart 2011

Merhaba,

Liberal If'in Türkiye'de bağımsız sinemanın ilk ve tek adresi oldukları yalanını bir kenara bırakarak bağımsız sinemanın ve sinema sanatının sene boyu güzel örneklerini izleyebileceğiniz Istanbul'daki önemli mekanlardan bahsetmek istiyorum. Unutmayalım, bağımsız sinema ancak fikri hür, vicdanı hür seyirciyle varlığını sürdürebilir!

Hepimizin bildiği gibi Beyoğlu'ndaki bağımsız sinema salonlarında ara ara bağımsız filmler vizyona giriyor, küçük sinemalarda büyük filmler oynuyor.

Buna ilaveten sinema salonları daha az bilinen üç sanat kurumu var ki, keşifleri sinemaseverler için ayrı bir mutluluk kaynağı olabilir:

- Istanbul Modern (müze girişiyle, perşembeleri müze ücretsiz)
- Nazım Hikmet Kültür Merkezi (ücretsiz)
- Pera Müzesi

Bu sanat kurumlarının aylık film programlarını web sitelerinden takip edebilirsiniz.

Salonlar normal sinema salonlarına göre küçük veya cep boyutlarında, gösterimler genellikle DVD'den, ses düzenleri sınırlı ancak bu mekanlarda muhtemelen hayatınızda başka şekilde göremeyeceğiniz veya var olduğundan haberiniz bile olmayan güncel veya geçmişten çok güzel bağımsız filmleri, sinema sanatından değerli örnekleri bulabilirsiniz.

Eğer sinema sanatının güzel örneklerini, en yeni bağımsız filmleri, yerli ve hatta yabancı film galalarını dev bir perdede, muthiş bir ses düzeniyle, cumhuriyetimizle neredeyse yaşıt tarihi bir sinemada seyretmek isterseniz, Emek Film Merkezi neden olmasın?

"Yıkım projesine seyirci değiliz, sadece sinemada seyirciyiz" demeye devam edersek bu hayal neden gerçek olmasın?

Mehmet Kurtkaya