Ana Sayfaya Dönüş

IKSV'nin Cinebonus merakı şoke etti!

Geçen sene bir GMall Cinebonus salonu ilavesi hariç en başından beri her sene sadece Emek'te yapılan Film Ekimi'nin bu seneki programıyla IKSV sadece şaşırtmadı, şoke etti! İşte nedeni:

Sadece 6 ay önce, IKSV basının Emek'te ne oluyor sorularını 'Biz de bilmiyoruz merak içindeyiz' şeklinde cevaplıyordu. Yıkımın planlandığını kıyıda köşedeki işte bu yazıyla 11 Mart'ta öğrenmiştik.

Tarihi nitelikte olan bu yazıyı mutlaka okuyalım!

Bu röportajda bizzat Cinebonus'un sahibi Mars Entertainment'ın CEO'su Yıldırım, Emek'in yıkılıp yeniden yapılması gerektiğini ve yeni salonların (Cinebonus) ilave edileceğini söylüyordu.

Sonraki haftalarda yapılan açıklamalarda Kültür Bakanı Günay, belediye başkanları Kadir Topbaş, Misbah Demircan ve proje şirketi sözcüsü, şirket ismini vermeden ilave edilecek sinema salonlarından bahsetmeleriyle Cinebonus'u Emek yıkım projesinin adeta başrolünde göstermiş oluyordu. Zaten projeyi hazırlayan şirketin temsilcisi IKSV'de 14 Nisan'da yapılan basın toplantısında Emek yıkım projesini sinema sektörüne sorup hazırladıklarını açıkça kameralara söylemişti!

6 ay geçti, unuttuk değil mi?

30 yıldır Istanbul'a dünya sanatını, sinemasını getiren IKSV oldu. 20 yıldan fazla bir zamandır festival müdavimi olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki anılarımda yer tutan filmlerin çoğunu IKSV sayesinde izledim. Özellikle Şakir Eczacıbaşı'nın sanata katkılarını, IKSV için yaptıklarını tüm sanatseverler olarak ne kadar ansak az.

Ancak Emek Sinemasını Yaşatalım oluşumuna destek olan 6650'yi aşkın sinemasever Emek sinemasına bağlılıklarından bu oluşuma katıldı, imzalarını verdi, çevreleriyle paylaştı. Peki Film Ekimi programına iki Cinebonus sinemasını eklerken IKSV ne düşündü?

Atlas ve Beyoğlu'nun toplam kapasitesi Emek'e yakın. İlave salon gerekiyorsa Cinebonus'tan başkası kalmadı mı koca Istanbul'da? Üstelik bazı filmler sadece Cinebonus'ta gösteriliyor.

Tamam diyebilirler ki, istemeyen Cinebonus'ta gösterilen filmlere bilet almaz ama unutmayalım en başta bir duyarlılık meselesidir sanat.

IKSV?

Mehmet Kurtkaya