Ana Sayfaya Dönüş
Hollanda'dan Sevgilerle!
11 Mayıs 2012


Geçtiğimiz Aralık ayında ingilizce imza kampanyamıza Hollanda'dan bir günde 20'ye yakın imza geldi: ünlü bir moda dergisinin baş editörü, gazeteciler, TV ve sinema oyuncuları dahil Hollandalılar. Acaba Emek sineması Hollanda basınında veya önemli bir internet sitesinde mi yer almıştı?

Hollandaca bilmediğimden nasıl arayabilirim diye düşünürken, aklıma Twitter takipçilerimize bakmak geldi.

Ve Danny Post ismini gördüm, twitter hesap tanıtımı Istanbulfreak (Istanbul delisi) ile başlıyordu. Hesabına tıklayınca içinde sitemizin linki ve Emek kelimesi geçen Hollandaca twitini gördüm! Bir Hollandalı Istanbul'un önemli bir değerinin korunması için destek istemiş, arkadaşları da anında desteklerini yollamıştı.

Bugüne kadar, İtalya'dan Amerika'ya çevrelerinden Emek sineması mücadelemizi duyabilen pek çok Istanbulsever, mimarlık profesörleri dahil sinemasever ve sinemacılar imzalarını yollamıştı. Internet aramasında rastlamıştım, meğer 2006 yılında bile Emek sinemasında film seyredin diye tavsiyede bulunan Amerikalı sinemaseverler varmış. Yani Emek sinemasının ünü yalnız sinemacılar içn değil sinemaseverler için de sınırlarımızı çoktan aşmış.

Aklınıza ne geldi bunları okuyunca?

Istanbul delisi bir Hollandalı Emek'i korumak için uğraşırken, kamu yararını korumak için kamudan maaş alan yetkililerin yıkmaya çalışması mı? Üstelik bizzat inşaat şirketi korunabilir ama yıkım projesiyle daha çok para kazandırır itirafında bulunmuş olmasına rağmen.

Evet bu tamam da, biraz daha düşünmek lazım.

Örneğin geçen ay yapılan Istanbul Film Festivalinde dünyaca ünlü İngiliz yönetmen Terence Davies Emek sinemasının öneminden bahsederken, en iyi senaryo dalında Oskar adaylığı bulunan Amerikalı yönetmen Whit Stillman Emek için yürürken, bizim sinema ünlülerinin çoğunun suskunluğu da aklınıza gelmiş olabilir.

Emek sinemasında filmlerini göstermişlerden, törenlere katılmışlardan, ödüller almışlardan, hemen her film festivalinde Emek'te gördüğümüz, iki seneyi aşkın bir süredir devam eden tepkilere, 5 yürüyüşe rağmen ağzını açıp "e" bile demeyen ünlülerden bahsediyorum.

Olsun.

Yine de pek çok değerli sanatçımız Emek için konuştu, yürüdü. Semih Kaplanoğlu, Tarık Akan, Tuncel Kurtiz, Rutkay Aziz, Nejat Yavaşoğulları, Memet Ali Alabora, Meltem CUmbul, Mert Fırat, Nejat İşler, Seren Yüce, Özcan Alper ilk anda aklıma gelenler. Ceyda Düvenci'den Nurgül Yeşilcay'a pek çok sanatçı yürüyüşlere katıldı.

Atilla Dorsay, Tunca Arslan başta olmak üzere sinema yazarları büyük tepki gösterdi.

Ve en önemlisi: binlerce Emeksever yürüdü, blog yazdı, twitledi, fotoğraflar çekti, filmler çekti, marş besteledi, Emek sinemasına sahip çıktı.

Doğa kanunu; yıkmak kolay, yaşatmak zordur!

Biz zoru seçtik.

Mehmet Kurtkaya