Ana Sayfaya Dönüş

Gezi Direnişi Nedir?
31 Mayıs 2015


Merhaba,

Haziran/Özgürlük İsyanı 10 senedir meclisteki ABD biatçısı sahte muhalefetin (CHP-MHP-HDP) bazen açık bazen sessiz desteğiyle devam eden rantçı, gerici, olağanüstü baskıcı AKP iktidarına karşı, Türk halkının muhalefetin en zorunu, en cesurunu, fedakarca yapmasıdır.

Kadıköy yürüyüşlerinden birinde duyduğum, bir hanımın "Muhalefet olmayınca, sokağa çıktık" ifadesi Gezi'nin en sade tanımıdır.

Ancak sadece 9 ay sonra Gezi sandıkta yoktu! Haziran'da ilerici olan milyonlar sandıkta sistemin peşine takılmıştı!

Neden?

Haziran'da gaza, suya, her türlü baskıya ve şiddete karşı kendilerini ortaya koyarak muhalefet edenlerin çoğu sandığa gidince ceylan derili koltuklarda oturup yüklü maaş alanların küresel sermayeci, sahte muhalefetine oylarını teslim etmişti.

Adeta geçmiş zamanlarda kölelerin zalim efendilerini desteklemesi gibi.

Peki neden?

Hemen hiç kimse Wall Street/Neocon yönetimindeki ABD'nin yaptırdığı 12 Eylül 1980 darbesnden iki yıl sonra Kenan Evren'in aldığı %92 oyu sorgulamadığı için, tam 32 yıl sonra Batıcı, küresel sermayeci partilere verilen toplam Kenan Evren oyu, AKP-CHP-MHP-HDP dahil, %99'a çıkmıştı.

Gezi'yi en geniş, en doğru aktardığı için o günlerde tirajını ikiye katlayan Aydınlık'ta dış dünyadan tepki haberleri de yer alıyordu. Bunlardan en ilginci Haziran ortalarına doğru ABD eski büyükelçisi Jeffrey'den geldi. Sokakta siyaset yapılması hem ABD'ye hem Türkiye'ye zarar verir diyordu. Belli ki bu ABD'nin Gezi'deki politikayı, seçimlerde olduğu gibi yönetememesinden duyduğu rahatsızlıktı. Çünkü Gezi "Hangi Çılgın Bana Zincir Vuracakmış Şaşarım" demekti.

Gövdesini Atatürkçüler ve sosyalistler oluştursa da, ülkücüler, muhafazakarlar dahil her görüşten muhalifin Taksim'de birleştiği ve Vatan Partisi (İşçi Partisi) öncülüğünde Taksim dahil tüm Türkiye'de milyonların Atatürk'lü Türk bayraklarıyla yürüdüğü, dünya halk mücadeleleri tarihinde onurlu yerini alan Haziran İsyanı sandıkta yoktu.

Halbuki uzun soluklu mücadeleler sandıkta olur!

Oylarınız boş adaylara gitmesin, ceylan derililere, ceylan derili koltuklara gitmesin! O koltukları dolduracak milleti için özveriyle çalışacağını bilgisiyle ve onyıllardır sürdürdüğü geçmiş mücadelesiyle kanıtlamış gerçek Atatürkçülerin, milliyetçilerin, sosyalistlerin Doğu Perinçek önderliğinde birleştiği Vatan Partisi'ne güç katsın!

Amerikan mandacısı, küresel sermayeci Kenan Evren oyu (AKP-CHP-MHP-HDP) çökmeden Türkiye'nin borç kapanından, işsizlikten, fakirleşmeden, hukuksuzluklardan, yolsuzluklardan, özelleştirmelerden ve baskılardan kurtulması imkansızdır.

Her defasında cici batı devşirmelerinin küresel sermaye hapishanesine oy verip, farklı sonuç beklemeyin!

Özgürlük Emek İster!

#sandıktagezivatandır

İkinci yıldönümünde Mehmetleri, Abdocanları, Ali İsmailleri, Berkinleri, Ahmetleri, Gezi şehitlerimizi, gözünü kaybedenleri, yaralananları, saygıyla anıyor ve selamlıyorum.

Mehmet Hamit Kurtkaya
Twitter: @mkurtkaya