Ana Sayfaya Dönüş
Mehmet Kurtkaya ve sinemacı Gülseren Suzan Menzel son 33 yılın en soğuk gününde Emek nöbetinde!
29 Ocak 2012 (Fotoğraf: Suzan'ın eşi belgesel film yönetmeni Jochem Menzel)


31. Istanbul Film Festivalinde Emek sinemasını konuşalım!
6 Mart 2012

Bu hafta üçüncü senesine girecek olan Emek sinemasını yaşatma mücadelesinde son iki ayda önemli gelişmeler yaşandı:

1- Bizzat Kamer inşaat yetkilisi Emek sinemasının restorasyonla korunabileceğini, yani deprem gibi teknik bir zorunluluk olmadığını, ancak bu projeyle daha çok para kazanılacağını gazetelere açıkladı. Böylece yıkımı öngören projenin sadece rant amaçlı olduğu ortaya çıktı.

2- IKSV Emek sineması da dahil tüm Serkildoryan'ı koruyan ve kültür sanat merkezi yapacak bir projeyle Kültür Bakanlığına başvurdu!

3- Iki senedir yıkım öngören proje hakkında adeta inşaat şirketi sözcüsü gibi konuşan Kültür Bakanı Günay geçen ay verdiği bir röportajda konu hakkında tek karar mekanizmasının inşaat şirketi olmadığını söyledi ve ilk kez Emek sinemasinin restorasyonla korunma seçeneğinden de bahsetti.

Bu gelişmeler tüm Emekseverlerin iki senedir devam eden kararlı çabaları sonucunda oldu, ancak maalesef medyada pek yer almadı. Iki senedir inşaat şirketinin, kültür bakanı Günay'ın, Beyoğlu belediye başkanı Demircan'ın açıklamalarını sayısız defa yayınlayan medya yine görmedi.

Holding medyası kendi rantının peşine düşüp gazetecilik yapmıyor malum, peki Cumhuriyet gazetesinin 2 senedir haberlerinde inşaat şirketinin basın bültencisi olarak çalışmasına ne demeli? Eleştirel soru yok, gazetecilik yok, kısır ve yanıltıcı "yıkılmayacak taşınacak" tartışmaları her daim haberlerde.

Yıkım için teknik bir zorunluluk olmadığı açıklaması ne kadar konuşuldu? IKSV'nin kamu yararı gözeterek Türkiye'ye ve dünyaya bağımsız sinema ve sinema sanatı için önemli bir merkez kazandırma teklifi ne kadar yer buldu basında?

Olumlu gelişmeleri duyurmak da biz Emekseverlere düşüyor bu çok açık! Twitter'da (Emek Sinemasini Yasatalim, Emek Bizim) ve bloglarda festival boyunca çevremizi bilgilendirelim.

Artık Emek sinemasının geleceğini konuşma zamanı!

200 film geliyor, iyi seçmeler, iyi festivaller!

Mehmet Kurtkaya