Ana Sayfaya Dönüş
FAUST
9 Nisan 2012Bu senenin festival hiti, Sokurov'un Faust'unu seyrettiniz mi? Goethe'yle ölümsüzleşmiş, 1500'lerden günümüze gelen bu halk öyküsü hep güncel. Geçen festivalin en iyi filmlerinden biri olan Istvan Szabo'nun klasiği Mephisto'yla birlikte yeniden seyredilesi. Bu filmler, baktığımız dünyayı görme imkanı sağlıyor.

Emek'i yıkmaya çalışan Kamer inşaat, festival açılış gecesine saatler kala ismi yeni projesi için basın toplantısı yapıp, SIYAD üyesi yazarları davet edince, SIYAD çok yerinde bir kararla yıkım propagandasına alet olmayız, Emek'i geri istiyoruz şeklinde cevap vermiş ve toplantıyı boykot etmiş. Toplantıya sadece Emek Bizim platformundan protestocularla, şirket yöneticisine sekiz edici sorular sormak için orada bulunan Altyazı sinema dergisinden Senem Aytaç katılmış. Yıkım projesini afiş müzesi gibi umutsuz yemlerle tatlandırmaya çalışan yönetici Levent Eyüboğlu, gelen sorular karşısında afallamış, aslında ben de kültürlüyüm, Galatasaray liseliyim şeklindeki cevaplarıyla izleyenleri güldürmüş.

Acaba Eyüboğlu'nun aklına protestocuları güldürerek rehavete sürükledikten sonra, yüzüne Batman filmlerindeki Joker tipi makyaj yapıp, Faust tonları eşliğinde, kendi kullandığı dozerle gece Emek'e dalmak gibi bir dahiyane plan mı gelmiş, bilmek mümkün değil.

Ama gayet iyi bilinen bazı gerçekler var: Binlerce Emekseverin her sene artan bir kararlılık ve katılımla Emek'i yaşatmak istemesi, SIYAD'ın çok net bir tavırla yıktırmayacağız demiş olması, Türkiye'nin 40 yıldır sinema ve sanat alanında temel kurumu IKSV'nin, oluşumumuzun çıkış noktasına paralel, Emek'i de dahil ederek tüm Serkildoryan'ı uluslararası bir sinema ve kültür merkezi yapma projesi. Ayrıca, festivalde sinema tarihini anlatan Filmin Hikayesi isimli film sayesinde ilk kez görme imkanı bulduğum ünlü sinema tarihçisi Jean Michel Frodon dahil, dünya çapında sinema yazarlarının, festival yöneticilerinin, Emekseverlerin ve Istanbulseverlerin desteği.

Peki, Türkiye'den ve dünyadan sinemaseverlerin, sinema yazarlarının ve sinemacılarının karşısında kim var ?

Kamu rantı elde etmek için sinema ve sanat üzerinde iradesini dikte etmeye çalışan bir inşaat şirketi.

Bir inşaat şirketi.

Yaşatacağız!

Mehmet Kurtkaya