Ana Sayfaya Dönüş

24 Aralık 2011 Emek Yürüyüşü
28 Aralık 2011Rüzgarlı, zaman zaman karlı, buz gibi bir havada Facebook'ta Emek Bizim platformunun duzenlediği yürüyüşe katılmak icin Taksim'e giderken aklima o soru dustu. Iki senedir Emekseverlerin kararliligini biliyordum katilimin iyi olacagini tahmin ediyordum ama bu havada ne kadar iyi olacakti.

Meydana vardigimda SIYAD uyelerinden, sinema sektoru emekcilerine, Mimarlar Odasindan Besiktas Carsi grubuna pek cok kesimden, genci, yaslisi Emekseverlerin bugune kadarki en buyuk yuruyus icin toplandigini gordum. Hemen tüm Emek yürüyüşlerinin temel grubu Isyanbul Kültür Sanat Varyetesi en öndeydi. Universitelilerin katilimi da diger yuruyuslere gore artmisti.

Yuruyus tam bir senlikti, bir demokrasi festivaliydi ve yikima karsi kararli bir durustu. O gun yuruyuse katilamayan Emekseverlerin hayatlarindan iki saati eksik yasadiklarini rahatlikla soyleyebilirim.

Tarık Akan, Rutkay Aziz, Mehmet Ali Alabora, Mert Fırat, Bulutsuzluk Özlemi'nden Nejat Yavaşoğulları ve Emek'e hep büyük destek veren maalesef sayıca çok az yönetmenimizden Semih Kaplanoğlu kalabalık yürüyüşte görebildiğimiz isimlerdi.

Yaklaşık iki sene önce, ilk yürüyüşte Tuncel Kurtiz çok güzel bir konuşma yapmıştı, 17 Nisan 2011'de de Meltem Cumbul Emek önünde konuşmuştu. Yönetmenler Alper Özcan'ın ve Seren Yüce'nin çabaları da hepimizin malumu.

Ama belki de anlamlisi Emek sinemasinin emektar yöneticisi Hikmet Demir'in yaşına rağmen Atlas sinemasi yöneticisi Cevdet Pişkin ile iki saat kolkola yürümesiydi. Hikmet bey'in elini sıktım, ne iyi ettiniz geldiniz dedim, eh dedi, omuzlarini yukari kaldirarak sanki gelmemem mümkünmüydü dercesine.

Yürüyüşte AKP'nin ve küresel sermayenin rantçı politikalarına karşı, kültürümüze, sanatımıza, geçmişimize sahip çıktık. Emeğimize sahip çıktık ve yıkılmasına karşı, yaşatma çabalarımıza devam edeceğiz.

Öte yandan SIYAD başkanı Tunca Arslan'ın yeni başlattığı uluslararası imza kampanyasına tüm dunya sinema yazarlarından ve sinemacılarından destek yagmaya devam ediyor. Emek'te geçmiş festivallerde film seyretmiş dünya sinema yazarları birliği FIPRESCI'nin başkanı Jean Roy, ünlü Sight Sound dergisi editörü Nick James, Hindistan Kerala Film Festivali'nden Madhu Eravankara, Frankfurter Allgemeine Zeitung yazarı Rüdiger Suchs ve pek cok Avrupalı gazeteciden büyük destek var.

Sağlıklı, mutlu, Emek'li bir yeni yıl dileğiyle,

Mehmet Kurtkaya
Emek Yaşamalı, Emek Film Merkezi Olmalıdır!