Ana Sayfaya Dönüş

Emek sineması korunabilir, teknik olarak mümkün!
11 Ocak 2011

10 Ocak 2011 Emek sineması yıkımını öngören projenin sahibi şirketten dört gazeteye tarihi açıklamalar. Bu açıklamalarda çelişkiler ve yanlış beyanlar da var ama her birindeki ortak bir açıklama en önemlisi.

Bizzat proje şirketi açıklaması: Emek restorasyonla korunabilir ama daha az para kazandırır. Yani Emek'i korumak mümkün, teknik engel yok! İşte haber linkleri, hepsinde farklı bilgiler de var: Milliyet Sabah Radikal Habertürk

(ILAVE NOT: İnşaat şirketi Turkmall yöneticisi Eyüboğlu'ndan birkaç gün sonra bu defa Proje Mimarı Fatih Kesgün Emek sinemasının bu haliyle korunabileceğini açıkladı! 2 yıl önce yıkım için deprem vs. teknik zorunluluk var demişti şirket ve proje mimarı)

Şirketin dört gazeteye yaptığı açıklamaların bütünü ortaya daha net bir tablo çizdi (bazı çelişkiler ve doğru olmayan beyanlarla birlikte) ama en onemlisi tarihi bir aciklamayı icerdi. Bizzat yikimi öngören projeyi hazırlayan Kamer inşaatin sahibi Turkmall'un ortağı, Emek'in yerinde korunabileceğini ama bunun daha az para kazandıracağını açıkladı.

Böylece birinci günden beri soylediğimiz meselenin rant meselesi oldugu doğrulanmış oldu. Bugune kadar proje sirketinin bilgilerine dayanarak aciklama yaptigini soyleyen ve deprem, teknik gerekce gibi zorunluluklar one suren Kultur Bakani ve Beyoğlu Belediye başkanının iki yildır öne sürdüğü gerekçelerin proje şirketine göre doğru olmadığı ortaya çıktı.

Kısaca Emek korunabilir, teknik olarak mümkün!

Bu noktada artık hem Emek sinemasinin sahibi SGK'nin hem de Kültür bakanlığının kamuoyunu tüm detaylarıyla bilgilendirmesi gerekir.

Biz Emekseverler en başından beri kamuya ait olan binanin kamu yararına kultur sanat hayatimiza katkı sağlayacak sekilde kullanilmasi gerektigini, kamuya ait Emek Film Merkezi olmasi gerektigini soyledik.

IKSV Emek sineması dahil Serkildoryan'in tamamini içeren bir alternatif koruma amaçlı öneriyle başvurmus Kültür Bakanlığı'na, içeriğini bilmiyoruz ama tabii ki Emek'i koruyarak kültür sanat hayatımıza yeniden kazandıracak, koruyacak projeleri desteklemek hepimizin isteği.

Ben de Google haberler'de veya Twitter'da Emek sineması araması yaparak pek cok bilgiye ulasiyorum, siz de dilerseniz buradan onemli bilgilere ulasabilirsiniz. Ayrıca twitter'da #emeknobeti kullanarak basinda yer almayan ilginc bilgileri ve haberleri de okuyabilirsiniz.

Mehmet Kurtkaya