Ana Sayfaya DönüşDİĞER BİLGİLER
"Yıkmıyoruz taşıyoruz, yıkmıyoruz koruyoruz" sözlerinin en hafif deyimle yanıltmadan ibaret olduğu uzman mimarlık kurumları Mimarlar Odası ve Uluslarası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS) Türkiye tarafından açıklanmıştır. Emek sinemasındaki bazı tarihi unsurlar alınacak, bina yıkılacak, sonra bu unsurlar yapılacak kopyasına ilave edilecektir. Gelecekte benzeri tarihi eserlerin başına aynı akıbetin gelmesinin yolu açılmış olmayacak mıdır? Örneğin bu projenin Topkapı sarayını Beylikdüzüne taşıyalım Sarayburnu'na yedi yıldızlı otel yapalım denmesinden farkı nedir? Hala basın bu konuyu mimarlık konusunda uzman kurumlara sormuyor, yanlış bilgileri verenleri programlarına çıkarıp duruyor.

Sadece ve sadece sinemaseverler ve sinema tarihimiz için değeri Emek'in bir anıt olması için yeterlidir. Anıt tanımı konusunda uluslararası antlaşmalara Türkiye imza atmıştır.

Konunun uzmanı mimarlik kurumlari Mimarlar Odası ve ICOSMOS Türkiye'nin aciklamalariyla tamamen yanlış oldugunu söylemelerine ragmen, Emek'in yikimini hala tasima olarak adlandıran Beyoglu Belediyesi ve projeyi yapan sirket mimarlarinin en son Milano'daki La Scala operası bahanesine 2001 tarihli BBC haberiyle iste yanıt: Bizzat opera sanatcilari sikayet ediyormus sesleri ve sagliklari bozuldugu icin. Emek'te konser veren pek cok unlu sanatcinin hicbirinden bir sikayet gelmedi bugune kadar. Beyoglu belediyesi mimarlari eger solist olarak yeni bir kariyer pesindelerse, gonul rahatligiyla istedikleri kadar konser verebilirler Emek sinemasında. Internette bilgiler tarihiyle birlikte duruyor! Iste BBC haberi

6600'ü aşkın imzalı dilekçemizin kapsamı çok net, Emek'in restore edilerek korunması ve Emek Sineması ve Film Merkezi olarak Türk ve dünya bağımsız sinemasına, sinema sanatına gelecekte hizmet etmesi. Unutmayalım dünya bağımsız sinemacıları, film sanatının dünyaca ünlü ustaları filmlerini 20 senedir Uluslararası Istanbul Film festivali sayesinde yerli yabancı basına, yerli yabancı sinemaseverlere ulaştırıyor. Emek'in önemi ülkemizin sınırlarını da aşıyor.

Mimarlar Odası 5366 sayılı yasaya dayandırılan, Emek'i de içeren kentsel dönüşüm projelerinin yıkım projeleri olduğunu ısrarla söylüyordu. Mimarlık yayını Arkitera da yayınlanan yazıda Uluslarası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS) Türkiye'ye göre Emek Sineması ve çevresinin korunması yani yalnız Emek'in değil tüm Serkldoryan bloğunun korunmasının şart olduğu vurgulanıyor.

Imza Kampanyamıza Destek olan Yabancı Sinemacılar ve Sinemaseverler:
Aralarında ünlü sinema eleştirmenleri Jean-Michel Frodon, Dimitris Bampas, Stratos Kersanidis, film müzesi küratörleri ve direktörleri Martin Koerber, Ronald Grant, medya arşivcileri Stephen Parr, Franca Farina, mimarlar, gazeteciler de dahil pek çok yabancı sinemaseveri giderek artan bir katılımla ingilizce listemizde görebilirsiniz. İmzalayanların pek çoğu geçmiş yıllarda Emek'te düzenlenen Uluslararası Istanbul film festivallerine katılmış, bazıları da sinemaseverlerin yabancı dostlarına sitemizden bahsetmesi sonucu desteklemiştir.
- Basında projeyi Hollandalı Multi Bv ortaklığı olan Multi Turkmall'un üstlendiği yazıyordu. Internet sitelerine göre Multi Turkmall 16 Nisan'da bir açıklama yaparak konunun Turkmall şirketinin sorumluluğunda olduğunu ve şirketlerinin Turkmall'un CEO’luğunu üstlenen Levent Eyüboğlu ile de 1 Nisan 2010 tarihi itibariyle bir ilişkisi kalmadığını belirtti.

- 14 Nisan'da IKSV binasında düzenlenen Emek Sinemasını Yaşatalım toplantısında proje mimarı Emek sinemasının taşınacağını söyledi. Ancak konu açıklanınca yıkılacağı, yıkılmadan önce bazı tarihi unsurlarının binadan alınacağı daha sonra yapılacak alışveriş merkezinin tepesinde inşa edilecek kopya Emek binasına ilave edileceği anlaşıldı. Toplantıda içimizden bunun çakma Emek olacağını söylemek geldi ama ciddiyeti(!) bozmamak için bunu söylemedik. Bir katılımcı projedeki kopya Emek sinemasının kaçak kat görünümünde olduğunu söyledi.

- Açıklanan projede kopya Emek sinemasının altında 10 multiplex AVM tipi sinema salonu bulunuyor. Bu sinemaları Cinebonus markasının sahibi Mars Entertainment'in işleteceği basında yazdı. Mars Entertainment'ın websitesinde ise bu şirkete Los Angeles ABD merkezli Colony Capital'in ortak olduğu yazıyor. Bu yabancı şirketin yönetiminin Emek sinemasıyla ilgili projeden hangi seviyede haberdar olduğunu tahmin etmek mümkün değil. Ancak kendi ülkelerinde tarihi ve kültürel geçmişi en değerli olan sembol sineması hakkında, ülkelerinin kültürel geleceğinde rolü olabilecek bir sinema hakkında, kamuoyunun bu derece hassas olduğu bir konuda böyle bir proje geliştirebileceklerini sanmıyoruz. Konuyu dikkate alacaklarını ümit ediyoruz.

- Toplantı sonunda bu rant zihniyetinin, kamu kaynaklarının satışının sonu olmadığını belirtmek için yapılan Topkapı Sarayı'nın Beylikdüzü'ne taşınması önerisi gülüşmelere yol açtı. Bunun bir espri olduğunu anladıklarını ümit ediyoruz.

- Mimarlar Odasının ısrarla söylediği önemli nokta Emek sineması gibi Istanbul'da başta Tarlabaşı olmak üzere Istanbul'un pek çok yerinde kentsel yenileme kentsel dönüşüm adı altında 5366 sayılı yasaya dayandırılan, küresel sirketlerin rant yaratma ve sağlama iradesinin kültürel ve tarihi mirasları silen yıkım projeleri olduğuydu.

- 18 Nisan'da Emek sinemasının yıkılmasına karşı binlerce sinemasever ve duayen oyuncu Tuncel Kurtiz'le birlikte sinemacılar Taksim'den Emek sinemasına yürüdü. Kalabalıklar İstiklal caddesini kapladı.


Emek Sinemasini Yasatalim Facebook grubumuzda şu anda 12000'i aşkın üye var. Üyelerin fikir ve bilgi paylaşımı, resim, link, video katkıları

Bu üye sayısı Facebook'taki Türkiye'nin tüm müzelerinin hayran sayısından ve en önemlisi IKSV'nin hayran sayısından bile fazla ve her gün artıyor. Bu bilgi resmi olmasa da, aynı internet ortamındaki sayıların karşılaştırılması ile elde edildiği için çok anlamlı. Emek sinemasının Türkiye'nin kültür sanat hayatındaki yerini bir kez daha gösteriyor.

Sitemizin sinemaseverlerin, festivalseverlerin, kültürel mirasımızı korumaya çalışanların tamamen gönüllü emekleriyle oluşturulduğunu, çalıştığını ve hiçbir kurum ve kuruluşla alakalı olmadığını tamamen bağımsız olduğunu söylemek isterim. Emek Sinemasını Yaşatalım facebook grubumuz ve web sitemiz haricindeki sitelerin ve grupların, son günlerde çıkanlar da dahil olmak üzere, sitemizle bir ilişkisi yoktur.

Üniversite öğretim üyeleri profesör ve doçentler, üniversite öğrencileri, mühendisler, mimarlar, avukatlar, doktorlar, oyuncular, yöneticiler, işadamları, sanat tarihçileri, yazarlar, ev hanımları, gazeteciler, ekonomistler, emekliler ve hemen her meslekten sinemaseverleri, festivalseverleri, Türkiye'nin kültürel mirasına sahip çıkanları yandaki onay listesinde görebilirsiniz. Hepimizin desteği çok önemli.

İ L K B A Ş A R I M I Z!

Festival programının açıklandığı günden beri Emek sineması konusunda sessiz kalan IKSV, imzalarımızı ve festival başından beri reklamlarla film arasındaki boşlukta yapılan Emek sinemasına destek alkışlarını sonunda farketti ve birkaç gündür sitesinde linkimizi yayınlamaya başladı. Bu başarı çok kısa bir sürede binlerce imza veren her meslekten sinemaseverlere, festivalseverlere ve Türkiye'nin kültürel mirasını korumak isteyenlere aittir.

Ayrıca IKSV dilekçemizi desteklemenin ardından 14 Nisan günü Emek Sinemasını Yaşatalım toplantısı düzenledi.

Konuyla ilgili yeni bilgileri takip etmek için sitemizi ara ara ziyaret etmeye, duyurmaya, desteklemeye devam edelim çünkü sonuçta IKSV bu konuda karar mercii değil. Önemli olan Kültür Bakanlığının, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun, Beyoğlu ve Istanbul belediyelerinin Emek sinemasının yıkımı öngören projeye destek ve/veya onay vermekten vazgeçmeleri.

Sitemizi ziyaret etmek, dilekcemize onay vermek önemini aynen koruyor. Bu vesileyle sitemizin sinemaseverlerin, festivalseverlerin, kültürel mirasımızı korumaya çalışanların tamamen gönüllü emekleriyle oluşturulduğunu, çalıştığını ve hiçbir kurumla alakalı olmadığını, bağımsız olduğunu söylemek isterim.

Çizgi: Firuz Kutal


Facebook grup üyelerimizden Gülbin Tatlıağız'ın Kültür ve Turizm Bakanlığına ulaştırılmak üzere tek başına yazdığı dilekçeye 400'e yakın kişi imza atmış. İmzalar arasında ünlü oyuncu Haluk Bilginer'in ve Oyun Atölyesi tiyatro grubunun imzaları da var. 3 Nisan'da Film Festivali alternatif açılış partisinde yüzlerce imza daha toplandı.

Ayrıca ABD, Fransa, Almanya'dan sonra, Yunanistan ve Avusturya'dan da ingilizce destek mesajları geldi. Avrupalılardan gelen mesajlar mimar, avukat gibi meslek gruplarından.

Konunun uluslararası özelliklerini, web sitemizin Türkçe olmasına rağmen projeden haberi olan Avrupalıların sitemize Emek sinemasının korunması için ingilizce destek mesajı yollamalarını ve tabii Istanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasını da göz önünde bulundurarak Emek sinemasıyla ilgili gelişmelerin kısa bir özetini konuya ilgi duyan Avrupalıların, geçmiş film festivallerine katılan yabancı sinemacıların ve sinemaseverlerin okuyabilmesi için ingilizce bir sayfada yayınlamaya başlıyoruz. Bu İngilizce sayfa sayesinde şu ana kadar bize ulaşan ve bundan sonra da gelebilecek olan muhtemel tepkileri de birlikte görme imkanı bulacağız.

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şubesi 12 Mart'ta yürütmeyi durdurma istemiyle mahkemeye başvurdu. Çabalar, kısa vadede gerçekleşebilecek geri dönülemez bir yıkım sürecinin başlamasına engel olmaya yönelik.

ABD'de sinema saraylarını koruma alanında yayın yapan Cinema Treasures isimli web sitesinde 2009 Şubat tarihli yazıda Emek sinemasının yalnız Türkiye'nin değil, Avrupa'nın en güzel sinemalarından biri olarak gösterildiğini yazıyor. Cinema Treasures'daki yazı

Sinema dünyamızdaki pek çok ünlü yönetmen, oyuncu, yapımcı, sanatçı sessiz kalırken Atilla Dorsay'ın cesur sözlerini alkışlıyoruz.

Festivalde reklamların bitimi ve filmin başlaması arasındaki bir dakikalık boşlukta kısa bir alkışla festivalseverler Emek sinemasına destek vermeye başladılar.

Lütfen websitemizi çevremize duyuralım. Yeni bilgiler geldikçe bu siteye ilave edilecektir. Gülbin Tatlıağız dilekçeyle ilgili çalışmalara işinden kalan zamanda destek olacağını söyledi. Hepimiz adına teşekkür ederim.