Ana Sayfaya Dönüş


19 Mayıs Atatürk'ü anma ve Gençlik Spor bayramınız kutlu olsun!
19 Mayıs 2012


Dünya tarihinde emperyalizme karşı ilk bağımsızlık savaşını kazanan, devrimleriyle esaretin zincirlerini kıran, eşsiz komutan ve devlet adamı Atatürk'ü ve onun önderliğinde vatan savunmasında şehit ve gazi olan, dedem dahil tüm dedelerimizi, ninelerimizi sevgi, saygı, minnetle anıyorum.

Atatürk, başta laiklik olmak üzere, eğitimden ekonomiye ve kadın haklarında devrimleriyle ülkemizi çağdaşlaştırmanın da ötesinde Fransa, İsviçre ve İtalya gibi demokrasi beşiği olarak bilenen ülkelerin önüne geçirmiştir.

Örneğin Fransa'da kadınlara seçilme hakkı 1940'larda, İtalya'da boşanma hakkı 1960'larda, İsviçre'nin bazı kantonlarında seçme hakkı yakınlarda verilmiştir.

Çanakkale ve Kurtuluş savaşları dahil tarihin en önemli savaşlarından ikisini kazanmasına rağmen "Yurtta Sulh, Cihanda Sulh" mesajıyla insanların ve ülkelerin kardeşliği ve barış içinde yaşamasına verdiği önemi göstermiş, iç barışla dünya barışı arasındaki önemli ilişkiyi tarihte ilk ispatlayan lider olmuştur.

Her sene heyecanla film, tiyatro ve müzik festivallerine gidiyorsak onun devrimleri sayesinde gidiyoruz.

Atatürk sinemaya büyük önem vermiş ve sinema sayesinde Japonya'daki bir insanın bir Eskimonun hayatını öğrenebileceği onunla iletişim kurabileceğini söylemiş, uluslararası kardeşliğin yolu olarak görmüştür.

19 Mayıs Atatürk'ü anma ve Gençlik Spor bayramınız kutlu olsun!

Mehmet Kurtkaya